Přehled a vývoj realitního trhu v roce 2020

Realitní trh v roce 2020

Ačkoli se zpočátku mohlo zdát, že ceny bytů vzhledem ke koronavirové krizi spíše klesnou, opak je pravdou. V prvním pololetí letošního roku ceny dále rostly. S výrazným plošným snížením cen nemovitostí nelze počítat ani v příštím roce, zvláště v atraktivních lokalitách. Jedním z největších důvodů je, že nabídka dlouhodobě nestačí poptávce.

Za posledních deset let se ceny nemovitostí v České republice zvedaly v průměru o 6,6 %. Od roku 2017 se zvyšovali na úroveň okolo 10 %. Nejvýraznějších nárůstů doznaly Karlovy Vary, kde se během deseti let ceny bytů zvýšily o 200 %.

V prvním pololetí letošního roku koronavirová krize nijak zvlášť realitní trh nezasáhla. Obchody se sice prakticky zastavily, ale zájem neutuchal, spíše se jen zpomalila realizace obchodních případů. K poklesu cen u bytů došlo v některých měsících jen v několika regionech. Například v dubnu byl největší pokles v cenách v Ústí nad Labem a naopak, nejvíce ceny vzrostly ve Zlíně, v Hradci Králové a v Liberci. V meziročním srovnání však za posledních dvanáct měsíců v Ústí nad Labem narostly ceny bytů o 20 %, mírný pokles se tedy dal předpokládat.

Podobný trend pokračoval i v dalších měsících. Za první pololetí roku 2020 tak v meziročním srovnání nepoklesly ceny bytů v žádném krajském městě, někde se spíše zvyšovaly. V Plzni to bylo dokonce o neuvěřitelných 31 %. Zatímco v červnu loňského roku zde bylo možné metr čtvereční pořídit za 43 tisíc korun, v současné době neklesají ceny pod 56 tisíc na metr čtvereční. Další nejvyšší růst cen nemovitostí byl zaznamenán v Ostravě (28 %) a v Brně (18 %).

Hypotéky zlevnily

Koronavirová krize zatím nezasáhla realitní trh vážným způsobem také díky změnám na hypotečním trhu a avizovaným daňovým úlevám. Nejprve Česká národní banka uvolnila limity pro poskytování hypotečních úvěrů. Hypoteční banky postupně snížily úrokové sazby, které se začaly pohybovat mírně nad dvěma procenty. Navíc banky odpouštějí některé poplatky a přicházejí postupně s různými akčními nabídkami, které hypotéky dále zatraktivňují.

Svou velkou roli sehrálo i oznámení, že vláda navrhne zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti. Stalo se a zákon podepsal 18. září prezident republiky. Důležité je, že zrušení daně se vztahuje i na již zakoupené nemovitosti, a to pro vklady povolené katastrem nemovitostí od 1. 12. 2019. Noví vlastníci tak při koupi nemovitosti v hodnotě 4 mil. Kč ušetří na této dani 160 000 Kč. Pokud ji již uhradili, bude jim na základě žádosti vrácena.

Cesta k nemovitosti se tedy vzhledem k těmto opatřením otevřela pro větší počet zájemců, kteří při původních podmínkách na hypotéku nedosáhli.

Nabídkové ceny

Guvernér ČNB Jiří Rusnok již v minulosti několikrát konstatoval, že nabídkové ceny nemovitostí, zvláště těch starších, jsou nadhodnocené o 15, a možná až 25 %. Vize nepříznivé finanční situace občanů měla na realitní trh v prvním pololetí roku 2020 roku spíše příznivý dopad. Ceny realit se totiž dostaly na reálnější úroveň. Ti, kteří požadovali za své starší nemovitosti nesmyslně vysoké ceny, je snížili na reálnou úroveň z obavy, že neprodají vůbec. A díky tomu nyní dochází k rychlejší realizaci obchodů.

Kvůli omezenému cestování vzrostl také zájem o chaty a chalupy. Nové rezidenční bydlení staví developeři nejvíce ve Středočeském kraji a v okolí Brna. Mezi zájemci o koupi bytů je navíc řada těch, kteří chtějí uložit své úspory do stabilní a jisté investice, mezi které nákup nemovitosti bezesporu patří.

Konec roku může vše změnit

V jarních měsících řada odborníků odhadovala, že koronavirová krize k výraznějšímu poklesu cen nemovitostí nepovede. Očekávali spíše přechodnou stagnaci nebo pomalý růst. Tento předpoklad se zatím vyplnil. Ovšem někteří ekonomové předpokládají, že po druhé vlně pandemie se může situace změnit a nemovitosti mohou v roce 2021 zlevnit. Podle centrální banky by to mohlo být v některých lokalitách dokonce až o pětinu.

Souvisí to i se skutečností, že hypoteční banky nyní s mírnými obavami vyčkávají ukončení moratoria na splátky hypoték, které nastane 31. 10. 2020. Pak se ukáže, zda klienti, kterým vypadly na několik měsíců příjmy, dokážou dále splácet. A kolik dalších si bude moci i za zmírněných podmínek hypotéku dovolit.

Zvažujete prodej nemovitosti nebo chcete znát její reálnou cenu na trhu? Doporučíme vám léty prověřené realitní kanceláře s profesionálním přístupem ve vašem regionu. Pro více informací klikněte zde.